• 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

• Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek. Nasze zdolne Przedszkolaki dzisiaj (21.04.2023 r.) obchodziły ten dzień. Każda grupa wykonała przepiękny plakat Natomiast grupy: Jodły i Sosny odwiedziły: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK Cekcyn, na ulicy Kanałowej. Gdzie została przeprowadzona pogadanka na temat segregacji odpadów.

• Wizytacja parafialna....

•                   W dniu 17 kwietnia 2023 roku w ramach wizytacji parafialnej mieliśmy zaszczyt gościć Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej ks. Arkadiusza Okroja. Biskupowi towarzyszył Proboszcz naszej Parafii ks. Krzysztof Kosobucki oraz asystent Jego Ekscelencji.

W imieniu całej społeczności przedszkolnej – dzieci, nauczycieli oraz pracowników, ks. Biskupa powitała Dyrektor Przedszkola Pani Joanna Bartoszak-Szamocka, a delegacja przedszkolaków podarowała ks. Biskupowi piękny bukietu kwiatów.

Dzieci zaprezentowały repertuar słowno – muzyczny, m.in.: gadki borowiackie oraz tańce borowiackie („Polka borowiacka”, „Walcerek tucholski”), śpiewały piosenki przedszkolne. Uśmiech i charyzma jaką posiada Duszpasterz sprawiły, że Ks. Biskup nawiązał doskonały kontakt  z przedszkolakami.  Dzieci słuchały słów Jego Ekscelencji z uwagą oraz ochoczo włączały się we wspólną modlitwę. Na zakończenie dzieci zaśpiewały pieśni, których nauczyły się na zajęciach katechezy.

Ks. Biskup podziękował za serdeczne przyjęcie, a następnie wszystkich pobłogosławił. Wszyscy otrzymaliśmy od Jego Ekscelencji pamiątkowy obrazek z pasterskim błogosławieństwem.

To spotkanie, tak piękne i wzruszające wniosło wiele ciepła do naszego codziennego przedszkolnego życia i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

• Mobilne planetarium w przedszkolu

•                        W czwartek oraz w piątek gościliśmy w naszym przedszkolu „Mobilne planetarium”, które umożliwiło naszym wychowankom podziwianie kosmosu bez wychodzenia z sali przedszkolnej. Pokazy astronomiczne miały za zadanie zaszczepić wśród dzieci chęć poszerzania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie, a także utrwalić wiadomości, które zdobyły podczas zabawy  i nauki w przedszkolu. Planetarium to unikatowe narzędzie dydaktyczne, które w przystępny oraz interesujący sposób zapoznało uczestników ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie. Pokaz zilustrował prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich, a tym samym przeniósł dzieci w niezwykłą podróż do świata astronomii. Pojawiające się projekcje były niezwykle realistyczne, dzięki czemu wspaniale pobudzały wyobraźnię każdego malucha.

Uważamy, że to doskonała propozycja dla każdego młodego odkrywcy, który chce zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.

W Przedszkolu została wywieszona lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia na nowy rok szkolny. Rodzice dzieci zakwalifikowanych zobowiązani są do złożenia pisemnego oświadczenia potwierdzenia woli zapisu dziecka w terminie od 14- 21.04.2023 r. ( nie złożenie tego oświadczenia w terminie równoznaczne jest z rezygnacją z miejsca w przedszkolu).

POTWIERDZENIE_WOLI_ZAPISU_DZIECKA_DO_PRZEDSZKOLA___W_CEKCYNIE_(1).pdf

• ZAJĄCZEK WIELKANOCNY :)

ZAJĄCZEK WIELKANOCNY

w Przedszkolu Leśny Zakątek w Cekcynie

Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Na jego przyjście trzeba się jednak przygotować.

Każdego roku, w okresie Wielkanocnym do wszystkich dzieci z naszego przedszkola przychodzi Zajączek Wielkanocny i w tajemniczy sposób zostawia dla wszystkich przedszkolaków koszyczki z prezentami. Tym razem też nas nie zawiódł. Dzieci od kilku dni przygotowywały się na przyjście „Zająca”, udekorowały swoje sale świątecznymi ozdobami, w kąciku przyrody posiały owies i rzeżuchę. Poznały też zwyczaje i obrzędy wielkanocne.

Już od rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na przyjście „Zajączka”, jednakże w tym roku nie zostawił on prezentów ot tak, po prostu. Zajączek przygotował dla dzieci mnóstwo poleceń                i zadań, których dopiero rozwiązanie doprowadziło je do ukrytych niespodzianek schowanych na przedszkolnym placu zabaw oraz na boisku szkolnym „Orlik”.

Jak można było zauważyć, Zajączek Wielkanocny w tym roku miał bardzo dużo pracy, jednak uśmiechy na buziach przedszkolaków z pewnością wynagrodziły mu ten trud! Wszystkie dzieci odnalazły swoje skarby! Wielkanocne kolorowanki, Kinder jajka oraz piłki nożne dla każdej z grup, to wspaniała nagroda.

W liście, który znaleźliśmy przy prezentach, zajączek pożegnał się z nami i obiecał, że za rok znowu nas odwiedzi. Będziemy czekać na niego z niecierpliwością.

Do zobaczenia, zajączku! I dziękujemy za prezenty!

Joanna Bartoszak-Szamocka,

Dyrektor Przedszkola Leśny Zakątek w Cekcynie